• The 11th International ACM Conference on Management of Digital EcoSystems (MEDES'19) - 12-14 November 2019, Limassol - Cyprus

  • Paper Submission Deadline: July 8, 2019

  • Author Notification: August 12, 2019

  • Venue: Miramare Hotel

 Tuesday
Nov. 12, 2019
Wednesday
Nov. 13, 2019
Thursday
Nov. 14, 2019
08:30-09:00

Registration

Opening Session

Registration

   
09:00-10:00 Keynote talk by
Dr. Christian Jensen
(Using Massive Vehicle
Trajectory Data for Routing)
Keynote talk by
Dr. Dimitrios Tzovaras
(A Visual Analytics Framework
for enhanced decision making
using cascaded AI technologies)
Keynote talk by
Dr. Marios Dikaiakos
(Beyond Silicon Valley: can Universities
act as innovation powerhouses
in a period of disruption?)
10:00-10:20 Coffee Break Coffee Break Coffee Break
10:20-12:15 Session 1
Social Networks
Session 4
Open Data & Blockchains
Session 7
Intelligent Systems I
12:15-13:15 Conference Lunch
13:15-15:00

Registration

Session 2
Data Management

Registration

Session 5
Citizens, Science, and e-governance
Session 8
Big Data
15:00-15:20 Coffee Break Coffee Break Coffee Break
15:20-17:15   Session 3
Data Mining, Machine Learning
  Session 6
Ecosystems
Session 9
Intelligent Systems II
17:15-17:30     Closing Session
18:00-22:00 Excursion - Dinner  

Session 1 – SOCIAL NETWORKS

  • Nikolaos Sachpenderis, Alexandros Karakasidis and Georgia Koloniari: “Structure and Content based Community Detection in Evolving Social Networks” (regular)
  • Mehmetcan Gayberi, Sule Gunduz Oguducu: “Popularity Prediction of Posts in Social Networks Based on User, Post and Image Features” (regular)
  • Sebastião Pais, João Cordeiro, Ricardo Martins and Miguel Albardeiro: “SocialNetCrawler - Online Social Network Crawler” (regular)
  • Nataliya Tkachenko and Weisi Guo: “Conflict Detection in Linguistically Diverse Online Social Networks: A Russia-Ukraine Case Study” (regular)
  • Shohei Yokoyama and Sou Ijima: “Towards Efficient Crawling of Georeferenced Documents from Location-based Social Networks” (regular)

Session 2 – DATA MANAGEMENT

  • Rosaria Rossini, Silvestro Poccia, K. Selcuk Candan and Maria Luisa Sapino: “CA-Smooth: Content Adaptive Smoothing of Time Series Leveraging Locally Salient Temporal Features” (regular)
  • Hiroshi Ishikawa, Daiju Kato, Masaki Endo and Masaharu Hirota: “Applications of Generalized Difference Method for Hypothesis Generation to Social Big Data in Concept and Real Spaces” (regular)
  • Tsuyoshi Tanaka and Hiroshi Ishikawa: “Measurement-Based Cost Calculation Method Focusing on CPU Architecture for Database Query Optimization” (regular)
  • Anna V. Korobko and Aleksei Korobko: “Matching Disparate Dimensions for Analytical Integration of Heterogeneous Data Sources” (regular)
  • Andrea Montesinos, Sebastián Salas, David Mauricio and Carlos Raymundo: “Cloud-based Open-Source Enterprise Content Management Model at a SME Operating in the Manufacturing Sector” (regular)

Session 3 – DATA MINING, MACHINE LEARNING

  • Shadi Shahoud, Sonja Gunnarsdottir, Hatem Khalloof, Clemens Duepmeier and Veit Hagenmeyer: “Facilitating and Managing Machine Learning and Data Analysis Tasks in Big Data Environments using Web and Microservice Technologies” (regular)
  • Katerina Katsarou and Devvrat Singh Shekhawat: “CRD-SentEnse: Cross-domain Sentiment Analysis Using an Ensemble Model” (regular)
  • Rodrigo Borges and Kostas Stefanidis: “Enhancing Long Term Fairness in Recommendations with Variational Autoencoders” (regular)
  • Ilias Kalamaras, Ioannis Xygonakis, Konstantinos Glykos, Sigmund Akselsen, Arne Munch-Ellingsen, Hai Thanh Nguyen, Andreas Jacobsen Lepperod, Kerstin Bach, Konstantinos Votis and Dimitrios Tzovaras: “Visual Analytics for Exploring Air Quality Data in an AI-enhanced IoT Environment (regular)
  • Enea Mancellari, Erind Bedalli and Rexhep Rada: “Some Assessments on Applications of Fuzzy Clustering Techniques in Multimedia Compression Systems” (short)
  • Cristina Monsone and Eunika Mercier-Laurent: “Ecosystems of Industry 4.0 - Combining Technology and Human Powers” (short)

Session 4 – OPEN DATA AND BLOCKCHAINS

  • Maria Krommyda, Verena Kantere and Yannis Vassiliou: “Divide and Conquer Technique for Large Linked Datasets” (regular)
  • Peter Eklund and Roman Beck: “Factors that Impact Blockchain Scalability” (regular)
  • Demetris Trihinas: “Datachain: A Query Framework for Blockchains” (regular)
  • Cleyton Peixoto dos Reis Júnior, Márcio de Carvalho Victorino, Maristela Holanda, Waldeyr M. C. da Silva, Rodrigo Pinheiro and Luiz C. B. Martins: “Enhancing Open Government Data with Data Provenance” (regular)
  • Sarantos Kapidakis: “Repeated Values on Collections Harvested using the Open Archive Initiative Protocol for Metadata Harvesting “(regular)

Session 5 – CITIZEN SCIENCE AND e-GOVERNANCE

  • Dimitris Spiliotopoulos, Dionisis Margaris and Costas Vassilakis: “Citizen Engagement for Transparent and Accountable Policy Modelling” (regular)
  • Jiri Musto and Ajantha Dahanayake: “Integrating Data Quality Requirements to Citizen Science Application Design” (regular)
  • Keegan Mcbride, Andres Kütt, Sadok Ben Yahia and Dirk Draheim: “On Positive Feedback Loops in Digital Government Architecture” (regular)
  • Ants Torim, Sadok Ben Yahia and Kristo Raun: "Concise Description of Telecom Service Use Through Concept Chains" (regular)
  • Hosni Seffih, Myriam Lamolle, Aurélie Pradelles, Ayoub Chouchou and Christian Fluhr: “A New Smart Citizen-Centered Transportation Application without GPS” (short)

Session 6 – ECOSYSTEMS

  • Giovanni Livraga and Marco Viviani: “Data Confidentiality and Information Credibility in Online Ecosystems” (regular)
  • Dimitrios Kalles, Kyriakos Giagtzoglou and Kostas Mitropoulos: “Gaming Ecosystems for Education and Research: where Artificial Intelligence Meets with Software Engineering, at Scale” (regular)
  • Marco Anisetti, Claudio Ardagna, Ernesto Damiani and Filippo Gaudenzi: “A Continuous Certification Methodology for DevOps” (regular)
  • Anis Yazidi, Hårek Haugerud, Frederik Ung and Kyrre Begnum: “Minimum-Impact First: Scheduling Virtual Machines Under Maintenance Scenarios” (regular)
  • Luciana Chueri, Aline Vasconcelos and Rodrigo Santos: “An Observational Study on the Challenges Faced by Actors in a Social Innovation Ecosystem” (short)
  • Anton Vedeshin, John Mehmet Ulgar Dogru, Innar Liiv, Dirk Draheim and Sadok Ben Yahia: “A Digital Ecosystem for Personal Manufacturing: An Architecture for Cloud-based Distributed Manufacturing Operating Systems” (short)

Session 7 – INTELLIGENT SYSTEMS I

  • Dimitris Spiliotopoulos, Dionisis Margaris, Costas Vassilakis, Volha Petukhova and Konstantinos Kotis: “A Mixed-reality Interaction-driven Game-based Learning Framework” (regular)
  • David Graf, Werner Retschitzegger, Wieland Schwinger, Elisabeth Kapsammer, Norbert Baumgartner and Birgit Pröll: “Towards Operational Technology Monitoring in Intelligent Transportation Systems - Key Challenges and Research Roadmap” (regular)
  • Samuel Kapembe and Jose Quenum: “A Personalised Hybrid Learning Object Recommender System” (regular)
  • Masaharu Hirota, Tetsuya Oda, Masaki Endo and Hiroshi Ishikawa: “Generating Distributed Representation of User Movement for Extracting Detour Spots” (regular)
  • Naveed Khan, Hårek Haugerud, Raju Shrestha and Anis Yazidi: “Optimizing Power and Energy Efficiency in Cloud Computing ” (regular)

Session 8 – BIG DATA

  • Ernesto Troiano, John Soldatos, Ariana Polyviou, Andreas Polyviou, Alessandro Mamelli and Dimitris Drakoulis: “Big Data Platform for Integrated Cyber and Physical Security of Critical Infrastructures for the Financial Sector Critical Infrastructures as Cyber-Physical Systems” (regular)
  • Zahi Al Chami, Bechara Al Bouna, Chady Abou Jaoude and Richard Chbeir: “A Real-time Multimedia Data Quality Assessment Framework” (regular)
  • Christophe Jouis, Mercedes Orus-Lacord, Nino Durglishvili and Roman Orus: “Management of Big Textual Data in Qualitative Research: Organizing the Relationships in a Typology based on Logical Properties” (regular)
  • Jaroslav Pokorny, Jan Sýkora and Michal Valenta: “Data Lineage Temporally Using a Graph Database” (regular)
  • Disha Sangar, Hårek Haugerud, Anis Yazidi and Kyrre Begnum: “A Decentralized Approach for Homogenizing Load Distribution in Cloud Data Center based On Stable Marriage Matching ” (regular)

Session 9 – INTELLIGENT SYSTEMS II

  • Adrian Taboada Orozko, Amira Mouakher, Imen Ben Sassi and Christophe Nicolle: “An Ontology-based Thermal Comfort Management System in Smart Buildings” (regular)
  • Esraa Elhariri, Nashwa El-Bendary and Shereen A. Taie: “Performance Analysis of Using Feature Fusion for Crack Detection in Images of Historical Buildings ” (regular)
  • Cristiano Russo, Kurosh Madani, Antonio Rinaldi and Christophe Sabourin: “Multimedia Knowledge Design and Processing for Personal Robots” (regular)
  • Gabriele Gianini, Corrado Mio, Leopold Ghemmogne Fossi and Alessandro Rizzi: “Gradient Attenuation as an Emergent Property of Reset-based Retinex Models” (regular)
  • Nisreen Alzahrani and Danyal Alghazzawi: “A Review on Android Ransomware Detection Using Deep Learning Techniques” (short)
  • Rania Albalawi, Tet Hin Yeap and Morad Benyoucef: “Toward A Real-time Social Recommendation System” (short)

Interesting Links